Technologie

 

Připravili jsme pro Vás přehled vybavení, které využíváme v EDUbusu. Nové pomůcky a technologie stále doplňujeme, proto i náš přehled se bude nadále rozrůstat. Vybavení využíváme jak při našich programech pro žáky/studenty, tak je k dispozici pro učitele při seminářích i při neformálních setkáních. Pokud byste chtěli vidět v praxi nějakou novou technologii, či pomůcku, kterou zatím nevyužíváme, ozvěte se nám. Pokusíme se pro vás program s tímto vybavením připravit. Své náměty pište na edubus@eduteam.cz.

  |zrušit výběr|
Robomaster S1

Robomaster S1

Robomaster je vzdělávací herní robot. Obsahuje nejmodernější technologie, rozličné senzory a umožňuje programování prostřednictvím různých režimů a umělé inteligence. Do programu lze začlenit inteligentní funkce, jako rozpoznání čáry, značek, lidí, tlesknutí, gest a rozpoznání druhého robota. Je tedy možné rozpracovat myšlenky autonomního řízení, nebo přidružené RoboAcademy s videokurzy. Velkým přínosem a potenciálem je kamera, která umožňuje řadu aktivit spojených s využitím a zpracováním videa. Asi největším hendikepem je militantní část robota, která nemusí každému vyhovovat. Tento hendikep je však vyvážen řadou technických vychytávek, které robot nabízí.


LEGO® Education SPIKE™ Essential Set

LEGO® Education SPIKE™ Essential Set

Tato robotická stavebnice je novinkou roku 2021. Nahrazuje oblíbenou stavebnici LEGO® Education WeDo 2.0, jejíž výroba byla bohužel ukončena. V rámci využití na základní škole doporučujeme zapojení na první stupni základních škol, případně v šesté třídě stupně druhého. Protože jde o sadu z programu LegoEDU, tak je doplněna metodikami v anglickém jazyce, které jsou vizuálně i metodicky velmi povedené. Stavebnici využíváme v programu pro žáky – „Roboti z EDUbusu“.  V rámci tohoto programu si žáci vyzkouší manuální činnost, kdy z kostiček lega postaví konkrétního „robota“. Následně se naučí s využitím tabletu tohoto robota naprogramovat tak, aby plnil zadané úkoly. Jde o komplexní činnost žáka, která kombinuje řadu činností a dovedností – spojení bezdrátovým připojením, práci s tabletem. Často využíváme skupinovou práci a tím přichází na řadu i mnoho sociálních dovedností – komunikace, kooperace, umění kompromisu a další. Učitel pak má možnost sledovat své žáky při práci, vidět jejich reakce na zadané úkoly, pozorovat je v sociální interakci, komunikaci. Pro učitele máme také připravené stavebnice a každý vyučující si může vyzkoušet postavit svého robota. Rádi Vám pomůžeme a přidáme i několik metodických nápadů. Využitím stavebnice rozvíjíte technickou gramotnost a současně si děti samy vyzkouší programování. Přijďte si vše do naší polytechnické laboratoře vyzkoušet.


odkaz na video
CHROMEBOOK

CHROMEBOOK

Hodně se o nich mluví, ale málokdo je viděl „naživo“. Proto jsme si pro vás připravili ukázku chromebooků, které lze využít nejen ve výuce. A co to vlastně chromebook je? Jde vlastně o notebook s operačním systémem ChromeOS od společnosti Google. A pokud pracujete v cloudu, tak využijete potencál tohoto zařízení na 100%. Většina práce totiž probíhá v cloudu tzn. přes internet a v aplikacích využívajících ekosystém Google. Pokud preferujete aplikace do společnosti Microsoft, tak i pro vás je možné řešení.
V EDUbuse si vyzkoušíte rychlost tohoto zařízení, která je obdivuhodná. Seznámíme vás s možnostmi chromebooků a na vás bude udělat si závěr, jestli vám a vaší škole bude zapojení těchto zařízená vyhovovat.


odkaz na video
RYZE TELLO

RYZE TELLO

Jako ukázku možného využití programovatelných robotů jsme si pro učitele připravili dron RYZE Tello. Dron obsahuje HD kameru (skládání a stabilizace obrazu), má dosah přenosu 100 m, doba provozu 13 minut (reálně o trochu méně), max. rychlost 15 km/h, hmotnost 80 g. Uvedené hardwarové specifikace přibližují možnosti tohoto malého dronu, který se s využitím aplikace v telefonu velice dobře ovládá. Velkou přidanou hodnotou pak je možnost programování. K programování je možné využít nativní aplikaci – Drone Blocks, která je zdarma ke stažení pro chytrá zařízení s OS Android a iOS. Trochu kostrbatě lze programovat i s využitím Scratch. Zkušenější programátoři mohou využívat i programovací jazyk Javascript, ale toto rozšíření je již placené.


odkaz na video
SPHERO

SPHERO

V EDUbuse si můžete vyzkoušet i inteligentní robotické koule. Připravili jsme pro vás jako ukázku model BOLT, SPRK+ i model MINI SPHERO. Všichni z uvedených robotů se ovládají a programují pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Výbava všech typů se liší zejména vzhledem a množstvím senzorů. Základem všech jsou LED diody, výkonný gyroskop a akcelerometr. Všechny typy robotických koulí je možné programovat. K programování je k dispozici bezplatná aplikace Sphero Edu pro operační systémy iOS, Android, MAC OS X a Chrome OS. Aplikace nabízí klasické blokové programování. Na webu výrobce je speciální sekce věnovaná vzdělávání, kde jsou k dispozici volně stažitelné pracovní listy a také projekty členů komunity Sphero. Pro vzdělávací prostředí jsou nejvhodnější modely SPRK+ a BOLT, využití nejlevnější varianty mini jsou omezené.


odkaz na video více info více info
//CODE.NODE

//CODE.NODE

Krabička z dílny PASCO, která umožňuje naučit žáky standardy kódování, a to bez nutnosti jakékoli předchozí zkušenosti s programováním. //code.Node přináší nový rozměr softwaru SPARKvue, který nyní nabízí i prostředí pro programování – integroval vizuální programovací jazyk Blockly. Jazyk Blockly poskytuje studentům vizuální kódovací prostředí, ve kterém mohou rozvíjet své dovednosti bez znalosti syntaxe programovacího kódu. Žáci tak mohou „programovat“ a vytvářet vlastní datové smyčky, zpětné vazby, podmínky atd. Zařízení má pět senzorů (magnetické pole, akcelerometr, světlo, teplota, zvuk a dva spínače) a tři výstupy (RGB LED, zvuk, 5×5 LED pole) umožňující studentům programovat a v reálném čase sledovat, jak zařízení sbírá a reaguje na vstupní data. Výhodou je i možnost integrovat další bezdrátové měřící systémy PASCO a tím rozšířit funkcionalitu tohoto zařízení.


odkaz na video více info více info
MICRO:BIT

MICRO:BIT

BBC Micro:bit je již kultovní programovatelný mikropočítač, který využijete jak při výuce na základní, tak i střední škole.  V rámci poměru cena/výkon ho řadíme k nejlepším pomůckám vhodným pro výuku programování v různém věku i s různou úrovní vstupních znalostí a dovedností. Univerzální je i možnost vlastní práce s mikropočítačem, neboť ho lze propojit přes kabel s počítačem, nebo přes Bluetooth s vaším zařízením jako je chytrý telefon nebo tablet. Micro:bit má nízkou spotřebu a vejde se i do každé kapsy. Kromě toho se s Micro:bitem dají propojovat a programovat další periferie. Tak lze levně a jednoduše stále rozšiřovat možnosti této pomůcky.  Micro:bit má přímo vestavěno několik chytrých čidel. Kromě zmiňovaného Bluetooth má ještě programovatelná tlačítka, displej (5×5 bodů), vstupně-výstupní porty, akcelerometr, čidlo náklonu, magnetometr – orientace vůči magnetickému poli Země, senzor teploty (jádra procesoru), měřič intenzity světla. Nová verze Micro:bit V2 má navíc zabudovaný reproduktor, mikrofon, silnější procesor, více paměti a další různá vylepšení.
BBC Micro:bit  umožňuje učit základy programování v různých jazycích: blokové programování (MakeCode), Javascript , Python, případně i C a C++.


odkaz na video více info více info
iROBOT® ROOT®

iROBOT® ROOT®

Edukativní robot od výrobce chytrých vysavačů. Díky různým formám programování lze využívat pro nejmenší začátečníky i zkušené programátory. Nativní aplikace RootTM Coding obsahuje i simulátor – virtuálního robota. Programovat tak můžete i bez vlastní jednotky. K dispozici jsou i připravené materiály na webu i ve vlastní aplikaci (vše prozatím v AJ). Kromě programování pohybu můžete navíc pracovat se zvuky, barvami, umí šplhat magnetické tabuli – kreslit na whiteboard i jej mazat.  Robota lze programovat v prostředí Blockly a to ve dvou úrovních (od 4 a 8 let), dále lze programovat v jazyce Python a připravuje se možnost programování v JavaScriptu.


odkaz na video více info více info
DRONY

DRONY

V návaznosti na poptávku technologií středních odborných škol jsme rozšířili ukázku technologií o drony. Jde o zařízení, které má široké využití a lze ho velice smysluplně využívat i v oblasti vzdělávání, např. v oblastech lesnictví, energetika, záchranné a silové složky aj. Školy využijí především výkonnou kameru, kterou lze doplnit, nebo rozšířit o termokameru a také pro pořizování leteckých snímků. V návaznosti na ovládání vlastního dronu nastupují další kompetence – zpracování a úprava získaných dat. V EDUbuse máme pro ukázku k dispozici zařízení DJI MINI 2, který Vám můžeme předvést a též vás informovat o základních pravidlech spojených s provozováním dronu.


odkaz na video více info více info
LASEROVÉ GRAVÍROVÁNÍ

LASEROVÉ GRAVÍROVÁNÍ

Jako ukázku laserového gravírování máme v EDUbusu malé gravírovací zařízení o výkonu 1500mW. Tuto ukázku vnímáme jako  možnost prezentace CNC stoje s praktickým potenciálem. Jde o proces, který je čistý, nevznikají žádné piliny ani jiný odpad. Práce s tímto zařízením tak neobnáší složitý proces čištění. Zařízení nám umožňuje ukázat možnost získání kompetencí, které jsou následně uplatnitelné v daleko složitějších procesech i na daleko dražších zařízeních.
Využití tohoto zařízení spatřujeme nejen v pracovních činnostech, ale i dalších předmětech. Lze s nimi například vyrábět  pomůcky do jiných předmětů – matematiky, biologie, fyziky aj.


odkaz na video
RICOH THETA V – fotoaparát 360°

RICOH THETA V – fotoaparát 360°

Pro potřeby vizualizace v rámci AR/VR jsme hledali nejlepší postup, jak získat videa a fotografie ve formátu 360°. Jako nejjednoduší a nejrychlejší cestu, jak tato média získat jsme vyhodnotili využití speciálního 360° fotoaparátu. V poměru cena/výkon jsme zvolili typ RICOH THETA V.

Technické parametry – fotoaparát disponuje dvěma objektivy o světelnosti f/2.0, jehož konstrukce umožňuje záznam dvou polokoulí, které nakonec vytvoří sférický snímek. Video se natáčí v rozlišení 3840 x 1920, tedy 4K. Kromě toho fotoaparát disponuje také 4-kanálovým 360° mikrofonem, který věrně zachycuje zvuky místa a video je tak komplexním zachycením reality a dokonalou vzpomínkou. Videa i fotografie se ukládají do 19GB zabudované paměti.


odkaz na video
DIGITÁLNÍ MIKROSKOPIE

DIGITÁLNÍ MIKROSKOPIE

Nejen  pro učitele přírodních věd, ale i pro učitele technických oborů, zdravotnických oborů a dalších jsme v EDUbuse připravili ukázky využití digitálních mikroskopů. Studenti i učitelé si mohou vyzkoušet digitální mikroskop se zvětšením 200x a 500x. K dispozici je jak technologie bezdrátového přenosu, tak i přenos s využitím USB kabelu nejen do PC, ale také do chytrých telefonů a tabletů. K dispozici máme digitální mikroskopy značky Q-scope a mikroskop Levenhuk s digitální okulárovou kamerou.


odkaz na video více info více info
LEGO® MINDSTORMS®

LEGO® MINDSTORMS®

Sada LEGO® MINDSTORMS® navazuje na stavebnici  LEGO® Education SPIKE ™ Prime a  je určena pro žáky 9. ročníku  a pro studenty středních škol. V rámci výuky robotiky uzavírá tato stavebnice edukativní blok Robotika, který máme připraven od nejnižších ročníků základní školy až po školu střední. Stavebnicové kostky lega jsou opět (jako u všech sad Lega) doplněny programovatelným hubem – programovatelná kostka EV3 (mozek robota). Stavebnice dále obsahuje motory, které představují robotovy svaly, a senzory, díky nimž může robot vnímat a reagovat na okolní svět. Vlastní programování probíhá v jednoduchém a intuitivním grafickém softwaru. Pro zkušenější jsou k dispozici komplexnější programovací prostředí. S touto stavebnicí lze pracovat i bez předchozích zkušeností s robotikou. A pokud začínáte, můžete se inspirovat řadou návodů a manuálů, které jsou volně k dispozici na internetu.
K dispozici máme stavebnice pro ukázku pedagogům a realizujeme i vzdělávací bloky pro studenty.


odkaz na video více info více info
LEGO® EDUCATION SPIKE™ PRIME

LEGO® EDUCATION SPIKE™ PRIME

Sada LEGO® Education SPIKE ™ Prime je určena pro žáky 7. až 9. ročníku a navazuje tak na stavebnici LEGO® WeDo 2.0. pro mladší školní věk. Stavebnicové kostky lega jsou doplněny programovatelným hubem, který je vybaven 5×5 světelnou maticí, 6 vstupními / výstupními porty, integrovaným 6-osým gyroskopem, reproduktorem, připojením bluetooth a dobíjecí baterií. Kromě této základní jednotky jsou v základní sadě i tři senzory (vzdálenosti, síly, barvy) a velký motor a dva střední motory.

K programování se využívá intuitivního kódovacího jazyka drag-and-drop, který vychází ze Scratch. K dispozici máme stavebnice pro ukázku pedagogům a připravujeme blok pro žáky.


odkaz na video více info více info
3D TISKÁRNA

3D TISKÁRNA

3D tiskárna je vnímána jako moderní pomůcka pro výuku na základní i střední škole. V EDUbuse  naleznete ukázku 3D tiskárny. S ohledem na časovou náročnost 3D tisku jsme si připravili pro učitele krátké seznámení nejen s tiskem, ale s celým procesem přípravy i realizace tisku 3D objektů. Cílem je ukázat možnosti, ale i úskalí, aby očekávání s využitím 3D tisku ve školním prostředí byla naplněna.
Pokud se chcete inspirovat zajímavými objekty, tak doporučujeme navštívit náš web – https://www.eduteam.cz/inspirace-kreativity/, kde jsme pro vás připravili několik zajímavých odkazů do výuky.


odkaz na video více info
ACTIVPANEL

ACTIVPANEL

Pro potřeby vizualizace jsme v našem EDUbusu zvolili ACTIVPANEL – jde o novou generaci dotykové obrazovky. Pracujeme s integrovaným počítačem s operačním systémem Android. Je také možné využít počítač s operačním systémem Windows. Plocha activpanelu je plně dotyková. Protože využíváme k naší práci hodně tablety, tak právě možnost využití operačního systému Android je výhodná, neboť máme k dispozici velký „tablet“ a můžeme tak vizualizovat stejné prostředí, které mají žáci i pedagogové k dispozici. Z prostorových důvodů jsme zvolili nejmenší model s úhlopříčkou 162 cm. Z

Z metodického hlediska velice oceňujeme možnost rychlého bezdrátového zrcadlení obrazovek z libovolného zařízení v učebně. Protože jsme pojízdná laboratoř, velmi nám pomáhá i výborně čitelný obraz v případě slunečných dnů. Více informací naleznete na webu aktivnitrida.cz.


odkaz na video
GOOGLE CHROMECAST

GOOGLE CHROMECAST

Chromecast je produktová řada zařízení od společnosti Google pro streamování digitálního obsahu. Po připojení chromecastu k zobrazovacímu zařízení (jako jsou televize, dataprojektor aj.) umožňuje přenosem přes Wifi přehrávat na zobrazovacím zařízení obsah z jiných lokálních zařízení – mobil, tablet. Pokud chcete během výuky ukázat či přehrát žákům/studentům obsah vašeho tabletu nebo chytrého telefonu na zobrazovacím zařízení, je právě volba chromecastu výborné řešení. My jej využíváme pro vizualizaci obrazu na dotykovém panelu a studenti i učitelé tak mohou jednoduše prezentovat svůj obsah. Velkou výhodou je možnost  přehrávat obsah z  OS Android, iOS, MAC, či PC . Po stránce hardwarového požadavku je potřeba HDMI rozhraní, které následně za pomoci Plug and Play snadno připojíte.


odkaz na video
TABLETY

TABLETY

Pro naši práci jak se žáky, tak s učiteli je klíčové využití tabletů, jako základního elektronického komunikačního a pracovního nástroje. V EDUbusu naleznete tablety dvou operačních systémů – android a iOS. Tyto operační systémy se nám jeví, jako nejvhodnější pro zapojení do výuky. Na seminářích ukazujeme různou formu zapojení tabletů – od skupinové práce, přes mobilní učebnu až po model BYOD (zkratka anglického Bring Your Own Device ) – znamená, že si studenti nosí svá vlastní „chytrá“ zařízení do školy, kde je využívají.

Pro všechny tyto modely zapojení máme připravené ukázky využití. Prezentujeme a v ukázkových hodinách využíváme funkční propojení uvedeného vybavení tak, aby technika sloužila v procesu výuky jako pomocník. Propojujeme nejen hardwarově – propojení tabletů s nástroji pro vizualizaci, ale i s dalšími periferiemi (bezdrátové měřící zařízení, robotické stavebnice aj.) Kromě hardwaru se snažíme ukazovat i funkční cloudové řešení (Google Suite).


CLOUD

CLOUD

Cloudové prostředí by mělo být základem každé moderní školy. V našich programech i seminářích pracujeme v cloudovém prostředí Google SUITE. Ukazujeme, jak díky cloudu můžeme okamžitě přenášet a sdílet naměřená data, která učitel následně jednoduše vyhodnotí a dá žákovi/studentovi zpětnou vazbu. Cloud přináší škole řadu výhod – kromě sdíleného prostředí i sadu kancelářských programů (dokumenty, tabulky, prezentace). Pro školy byla vytvořena speciální webová služba Google Classroom. Pokud uvažujete o využití tabletů ve vaší škole, tak prvním krokem je právě zavedení cloudu, neboť bez cloudu není ve škole možné efektivně s tablety pracovat.
Pro školu toto řešení přináší i finanční výhody. Dvě největší a nejpropracovanější cloudová řešení jsou pro školy ZDARMA. Jediné výdaje spojené se zavedením cloudu je úvodní nastavení a následné, optimálně dlouhodobé, školení pedagogického sboru. Kromě prostředí od Googlu může škola využívat i druhé řešení a to od společnosti Microsoft – Office 365. Pokud máte zájem o zavedení a proškolení pedagogického sboru, tak více informací naleznete na stránkách eduteam.cz.


odkaz na video více info
APLIKACE

APLIKACE

Již několik let vytváříme databázi aplikací, které můžete využívat pro výuku. Snažíme se vybírat aplikace vhodné pro školní využití. Pro rychlejší orientaci jsme v rámci databáze vytvořili filtr, v němž si každý nalezne aplikaci podle využití ve vyučovacím předmětu a současně dle preferovaného operačního systému. Naši databázi průběžně doplňujeme o další zdroje – on-line aplikace, volně dostupné výukové zdroje a další. S řadou těchto aplikací pracujeme v našich programech pro žáky a seminářích pro učitele. Databázi naleznete na stránkách EDUTEAM.CZ – inspirace pro výuku.


FISCHERTECHNIK

FISCHERTECHNIK

Edukativní stavebnice pro žáky základních i studenty středních škol. Stavebnice dovážená z Německa vyniká svým propracováním a možností kombinovat jednotlivé sety. Základní stavební dílky jsou doplněny různými elektronickými součástkami jako jsou různé druhy senzorů, motorů, čidel aj. Své využití má i mimo školství, kde se využívá k simulaci různých výrobních procesů. V EDUbuse  jsme si pro vás připravili ukázku stavebnic „Optika a světlo“, „Mechanika“ a „Elektronika“. Další druhy stavebnic naleznete ZDE.


odkaz na video více info více info
PASCO

PASCO

Pro potřeby výuky přírodních věd využíváme čidla a senzory se softwarem PASCO. Hlavně nová generace bezdrátových čidel je pro použití ve výuce velice jednoduchá a efektivní. V programech pro žáky využíváme čidla pro předměty fyzika, chemie, připravujeme seminář pro biologii a zeměpis. Bezdrátová technologie nám umožňuje propojení s tablety, díky čemuž můžeme velice jednoduše realizovat badatelskou výuku ve skupinách, případně i jako individuální práci žáků. Velice intuitivní je česky lokalizovaný software – SPARKvue. Více informací naleznete na pasco.cz

Při návštěvě programů pro žáky můžete vidět využití základní sady. Pro pedagogy máme k dispozici i další čidla. Můžete si prohlédnout a vyzkoušet:
– bezdrátový senzor teploty
– bezdrátový senzor síly a zrychlení
– bezdrátový senzor tlaku
– bezdrátový senzor počasí a anemometrem a GPS
– bezdrátový senzor napětí
– bezdrátový senzor proudu
– bezdrátový světelný senzor
– bezdrátový senzor CO2
a další….


odkaz na video
HORIZON ENERGY BOX

HORIZON ENERGY BOX

V současnosti se hodně mluví o ekologické udržitelnosti našeho životního stylu a tedy také o  alternativních zdrojích energie. Souprava Horizon Energy Box nabízí celou paletu modelů těchto zdrojů. Plný výčet naleznete na konci článku. Tyto zdroje jsou doplněny ručním generátorem (dynamem), na kterém jde kromě přeměny kinetické energie na elektrickou ukázat také „ukládání“ elektrické energie do kondenzátoru. Všechny články jsou schopné pro demonstraci rozsvítit diody či roztočit malé elektromotorky s vrtulkou. Soupravu jde ve výuce využít jak pro demonstraci jevů, tak pro samostatné žákovské aktivity.
Souprava obsahuje tyto zdroje:
Etanolový palivový článek
Vodíkové palivové články
Solný článek
Solární panel
Termoelektrický článek
Větrná turbína

odkaz na video více info více info
TERMOKAMERY

TERMOKAMERY

V naší laboratoři si můžete vyzkoušet termokamery, které pracují na principu bezdotykového měření teploty. Termokamery lze využít pro práci jak na základní, tak i na střední škole. K dispozici máme termokameru od firmy Fluke, ale je možné využívat i jiné značky – například FLIR, InfraTec. Pomocí termokamery můžete sledovat okamžité tepelné změny. Sice nenaměříte absolutně přesné hodnoty, ale pro potřeby výuky je plně dostačující. Na praktických ukázkách můžete probrat termíny – emisivita, zdánlivá odražená teplota aj. Kromě uvedené kamery máme k dispozici i další typy, které lze využít ve výuce.

Termokameru využijete pro skupinovou práci jak ve třídě, tak i jako pomůcku pro získávání dat z terénního měření.


odkaz na video více info více info
VEX® IQ

VEX® IQ

K vyzkoušení jsme pro vás připravili robotickou stavebnici VEX® IQ. Je tvořena plastovými díly a dává širokou možnost variability sestaveného robota. Variabilita je umocněna i možností doplnit o díly vytisknuté na 3D tiskárně. Výrobce uvolnil formáty právě pro 3D tisk. Robota je možno ovládat ručním ovladačem (s předem naprogramovaným kódem, např. pro ověření mechanických vlastností robota) nebo robotovi později naprogramovat autonomní chování pomocí inteligentních senzorů. Věkově odpovídá zapojení do výuky druhého stupně a hlavně střední školy.


odkaz na video více info
OZOBOT

OZOBOT

Pro nejmenší žáčky (a nejen pro ně) jsme si připravili ukázku práce s ozoboty. V EDUbusu máme k dispozici obě varianty – OZOBOT BIT – jde o verzi, kterou využíváme v našem programu Haló, tady Ozobot! Tohoto ozobota není možné propojit s tabletem ani telefonem přes bluethoot, má méně senzorů, ale dá se s ním dělat mnoho zajímavých aktivit.
Pro učitele máme k vyzkoušení i dražší variantu OZOBOT EVO. Jde o programovatelného robota, kterého můžete ovládat několika způsoby. Lze ho ovládat pomocí kresby na papír s využitím barevných kódů. Kromě pokynů z papíru ho lze programovat pomocí technologie Blockly od Googlu – ozoblockly.com. Největší výhodou tohoto programovacího prostředí je možnost přizpůsobit jazyk dle úrovně žáků – od začátečníků až po pokročilé.
OZOBOTA EVO lze  pomocí technologie bluetooth propojit s aplikací dostupnou v operačních systémech iOS a Android.


odkaz na video více info více info
PRO-BOT

PRO-BOT

PRO-BOT je robotická hračka v podobě autíčka. Programovat ji lze jak na číselníku a displeji umístěném přímo na střeše auta, tak i v softwaru. Výborný je pro propojení s výukou geometrie v kombinaci s algoritmizací. Software (PROBOTIX) pro programování obsahuje simulátor robota a tak výsledek svého programování mohou žáci ověřit přímo na svém počítači a následně jej nahrát do robota. Licence programu je součástí startovací sady nebo třídní sady při nákupu jednoho či více robotů.


odkaz na video více info
BLUE-BOT

BLUE-BOT

Jako ukázku robotů pro nejmenší jsme si pro učitele připravili Blue-Bota. Programování je nejen přímo na těle robotické hračky, Blue-bot má k dispozici i aplikaci pro tablet. Programování spočívá v algoritmizaci pohybů robota – děti konstruují sekvenci pohybů, které robot musí udělat, aby se dostal na určené místo. Programovat lze i blokově v aplikaci Blue’s Blocs určené pro mobilní zařízení s OS Android a iOS.


odkaz na video více info
MAKEBLOCK – ULTIMATE 2.0

MAKEBLOCK – ULTIMATE 2.0

Robotická stavebnice, kde naleznete deset předpřipravených projektů.  Tato sada je tvořena  více než 160 součástmi a moduly. Díky tomu dává stavebnice možnost vytvářet řadu svých projektů. Stavebnice vychází z projektů Raspberry Pi nebo Arduino a umožní všem znalcům tohoto prostředí realizovat jakékoliv nápady. Pro začínající uživatele dává stavebnice možnost prozkoumat základy elektroniky i programování bez zbytečných starostí. Na stavebnici oceňujeme mechanické části z anodizovaného hliníku s předpřipravenými otvory pro snadné sestavení. Postavené projekty lze programovat ve vývojových prostředích mBlock nebo Arduino IDE.


odkaz na video více info více info
SAM LABS

SAM LABS

Tato pomůcka  kombinuje stavebnici, elektroniku a programování. Své využití nalezne ve třídách prvního i druhého stupně základních škol. Velkou výhodou je kompatibilita s iOS, Android i Windows. Zajímavě kombinuje fyzické a virtuální bloky doplněné o vizuálně a názorně vytvořenou aplikaci. Fyzické bezdrátové moduly se připojují přes bluetooth s počítačem nebo tabletem a vzniká tak velice kreativní prostředí, které rozvíjí logické myšlení žáků. Pro začínající „programátory“ je připraveno i několik metodicky zpracovaných aktivit, které pomohou každému učiteli rychle tuto pomůcku zapojit do výuky.

Pro práci je připraveno několik programovacích prostředí. SAM Space – intuitivní aplikace založená na „flow-based“ programování. Jednotlivé programovací celky existují v podobě uzlů, které si programátor poskládá za sebe.Tyto uzly se poskládají do funkčního celku a o samotný kód se stará systém. Druhou možností je využít prostředí Blockly – blokové programování. Tuto formu programování využívá většina edukativních prostředí určených pro výuku programování či robotiky.


odkaz na video více info více info
LEGO® Education WeDo

LEGO® Education WeDo

Tuto stavebnici jsme využívali pro ukázkové hodiny  se žaky prvního stupně. Jde o velice oblíbenou robotickou stavebnici, ke které vznikla řada metodických materiálů. Bohužel výroba této stavebnice byla ukončena v roce 2021. Náhradou se nám stala její „nástupnice“ LEGO® Education SPIKE™ Essential Set.


odkaz na video více info více info
CLASS VR

CLASS VR

Class VR Box – náhlavní sety určené do školních lavic pro virtuální, mix a augmentovanou realitu. K dispozici je i databáze studijního obsahu – 3D objekty, 360°obrázky a videa. Největší výhodou Class VR je možnost, kdy učitel spravuje, řídí a distribuuje obsah pro žákovské náhlavní VR sety žáků.


odkaz na video
OCULUS GO / QUEST

OCULUS GO / QUEST

Jde o 3D brýle platformy OCULUS. V EDUbuse je máme pro ukázku, jak lze využít virtuální realitu a jaké jsou její aktuální možnosti. Tyto brýle již řadíme do oblasti „pokročilých headsetů“. Největší výhodu spatřujeme v tom, že nepotřebují žádný chytrý telefon ani výkonný počítač. Ovládání i nastavení je intuitivní a jediné co je potřeba, je připojení k WiFi.

Oba modely OCULUS GO i OCULUS QUEST si jsou na první pohled podobné. Největší rozdíl je v hardwaru brýlí, kdy QUEST mají výkonnější vybavení a umožňují vnímat pohyby ve všech směrech stejně jako modely dražších brýlí, které jsou napojeny na výkonné herní PC/notebooky.


odkaz na video
MODEL MOTORU

MODEL MOTORU

Stavebnice čtyřválcového motoru je navržena podle benzínového řadového motoru. Stavebnice obsahuje 357ks součástek a proces skládání se hodně blíží reálnému provozu. Celý motor je vyroben z kovu. Složení motoru trvá cca 2 – 4 hodiny podle zkušeností sestavujících. V EDUbuse jej prezentujeme jako ukázku možnosti jeho využití ve fyzice na základní škole a v technických předmětech na středních školách.
Motor je poháněn elektromotorem. Při plném výkonu funguje přibližně 30 minut.


odkaz na video
GRAFICKÝ TABLET WACOM

GRAFICKÝ TABLET WACOM

Jedná se o zařízení, které ovládá kurzor na obrazovce. Grafický tablet nedokáže pracovat samostatně, nezávisle na počítači. Výhody grafického tabletu nejvíce oceníte, pokud chcete vysvětlovat látku, kde je vizualizace probíraného učiva důležitá. Například matematik vysvětlující úlohu o úhlech jistě ocení možnost doplnit svůj výklad o kresby a náčrty jak je zvyklý. Zařízení lze jednoduše propojit s vaším počítačem (buď pomocí USB, nebo bezdrátově) a můžete psát rukou, jak jste zvyklí.


odkaz na video více info
MAGNETICKÝ BOFFIN

MAGNETICKÝ BOFFIN

Stavebnice Boffin Magnetic lze využít pro žáky prvního i druhého stupně. Pomocí přiložené brožury můžete vytvářet až 200 unikátních projektů, které vás nejen zabaví, ale zároveň také vzdělají v oblasti elektroniky a okolního světa. Stavebnice obsahuje více než 50 druhů součástek. Základem stavebnice  je magnetická podložka, která funguje na principu technologie magnetizmu a vodivé plochy. Díky tomu můžete využít podložku z obou stran. Podložka je složena ze 3 částí.


odkaz na video více info
BOFFIN

BOFFIN

Elektronickou stavebnici Boffin využíváme k výuce nejen elektrických obvodů. Tématika elektrických obvodů se většinou vyučuje na druhém stupni. Přesto máme zkušenosti, že jednoduchý elektrický obvod rádi sestavují i děti prvního stupně. A nejen sestavují, ale pokud je hodina vedena i správně metodicky, tak jsou schopni si řadu pojmů a informací osvojit.

Stavebnice obsahuje řadu projektů. Konkrétně na palubě EDubusu máme k dispozici stavebnici Boffin 500 – která nabízí cca 500 projektů. Lze ji využít i pro projekty další, případně vytvářet vlastní, které přímo mohou demonstrovat probírané učivo formou vlastních jednoduchých elektrických obvodů. Více informací naleznete na webu boffin.cz .

Aktuálně stavebnici využíváme pro projekty druhého stupně. Na seminářích pro učitele máme k dispozici stavebnice pro skupinovou práci, případně i pro individuální otestování.


odkaz na video více info
3D PERA

3D PERA

V EDUbuse si mohou učitelé vyzkoušet i 3D tisková pera. Zvolili jsme pera 3Dsimo. Tato pomůcka funguje na stejném principu jako 3D tiskárny, jen s tím rozdílem, že samotné vrstvení nevykonává stroj, ale lidská ruka. Plastová vlákna jsou pomocí pera roztavena a vytlačována v tvarovatelné podobě ven a lze jimi vytvářet jednoduché i složitější 2D nebo 3D výrobky. K dispozici máme dvě pera. 3DSIMO BASIC je vhodné pro menší děti – důraz je kladen na bezpečnost (nízká teplota roztaveného plastu). Pro práci větších žáků lze využít již 3DSIMO multiPro. Toto pero má více možností využití – jednoduchou výměnou nádstavců (4 nástavce) lze pero využívat i jako tavnou drátovou pilu nebo pájku.


odkaz na video více info
MERGE CUBE

MERGE CUBE

Tato kostka se speciální povrchovou texturou umožňuje seznámit žáky/studenty i pedagogy s pojmem rozšířená realita (označovaná zkratkou AR – angl. augmented reality). Pro čtení rozšířené reality potřebujete mí buď tablet nebo smartphon. Do těchto zařízení si nainstalujete speciální aplikace, které vám umožní vstoupit do světa AR. Tato pomůcka je spíše zpestřením výuky a motivačním nástrojem. Nejzajímavější aplikace jsme pro vás vybrali na našem webu inspirace pro výuku. Aplikace v seznamu najdete jednoduše – do pole „Název“ zadejte MERGE Cube a vyfiltrují se vám všechny aplikace, které komunikují s touto kostkou.


odkaz na video
SADA PRO POKUSY S VAKUEM

SADA PRO POKUSY S VAKUEM

Realizaci základních demonstračních pokusů v prostředí se sníženým tlakem nám v EDUbusu umožňuje kvalitní rotační olejová vývěva. Vývěva je doplněna recipientem a talířem s gumovým těsněním a elektrickými zdířkami. Jako příslušenství máme funkční model kovových Magdeburských polokoulí s držáky. Příklady realizovaných pokusů: var vody při nízkém tlaku či provedení historického pokusu pana  Otto von Gruericke (bez koňských potahů).


Kontakt

EDUbus logo

tel.: 777 002 379
edubus@eduteam.cz
www.eduteam.cz

EDUTEAM

EDUTEAM

Powered by Design Green Cat 2021