Technologie

Připravili jsme pro Vás přehled vybavení, které využíváme v EDUbusu. Nové pomůcky a technologie stále doplňujeme, proto i náš přehled se bude nadále rozrůstat. Vybavení využíváme jak při našich programech pro žáky/studenty, tak je k dispozici pro učitele při seminářích i při neformálních setkáních. Pokud byste chtěli vidět v praxi nějakou novou technologii, či pomůcku, kterou zatím nevyužíváme, ozvěte se nám. Pokusíme se pro vás program s tímto vybavením připravit. Své náměty pište na edubus@eduteam.cz.

Využijte filtr – zaškrtněte požadovanou oblast vzdělávání.

|zrušit výběr|
Umělá inteligence v EDUbuse

Umělá inteligence v EDUbuse

V rámci představení moderních technologií v EDUbusu nemůžeme opomenout ani problematiku umělé inteligence. Toto téma se často diskutuje  v různých formách. Naším cílem není filosoficky rozebírat škodlivost či potenciál umělé inteligence, ale ukážeme si praktické využití, které nám pedagogům může pomáhat při každodenní práci ve škole.  Program je učen pro pedagogy a mohl by sloužit jako úvodní seznámení s reálnými možnostmi využití umělé inteligence ve výuce na základních s středních školách. Vše je doplněno o praktické ukázky.


odkaz na video více info
Mobilní telefon jako pomůcka ve výuce

Mobilní telefon jako pomůcka ve výuce

V EDUbusu jsme připravili ukázku využití mobilních telefonů ve výuce. Jsme přesvědčení, že smysluplné využití chytrých mobilních telefonů ve výuce dává smysl. Proto jsme připravili nejen program pro žáky/studenty, ale i odpolední program pro učitele. V něm představujeme možnosti, které smartphone nabízí. Připravili jsme okruhy použití, které vás provedou širokou škálou možností. Většina aplikací je k dispozici buď v cloudu, on-line, nebo ve všech nejrozšířenějších operačních systémech které smartphony využívají, což umožňuje využití konceptu BYOD ve výuce – každý žák/student využívá své vlastní zařízení. Škola pak pro případ potřeby může doplnit výuku několika kusy vlastních zařízení.

V EDUbuse používáme  mobilní telefon Pixel. Výhodu spatřujeme v čistém OS android a také v tom, že výrobce (Google) slibuje nadstandartní aktualizaci tohoto operačního systému.


více info
EDUstrojky

EDUstrojky

Při návštěvách EDUbusu ve školách nabízíme ukázku nových technologií a metodických postupů, o kterých jsme přesvědčeni, že mají své místo v různých formách a podobách výuky. Dlouho jsme hledali produkty, které by zapadaly do konceptu polytechnické výchovy, aby žáci si mohli vyzkoušet i jinou oblast vzdělávání z našeho pohledu často opomíjenou. Protože jsme podobné pomůcky v odpovídající kvalitě nenašli, pustili jsme se spolu s chráněnou dílnou do vývoje vlastní řady edukativních strojků. Vytvořili jsme unikátní stroje, které se zachováním všech bezpečnostních aspektů umožňují žákům a studentům přiblížit a prakticky vyzkoušet možnosti obrábění, vrtání, řezání a pilování! Aby učitelé neměli tolik ráce s přípravou, vytvořili jsme řadu metodik, které vlastní práci v hodině výrazně zjednoduší. Prohléněte si ukázku metodiky pro výrobu Makety děla.  Pro tvorbu projektů ve škole nabízíme i možnost využívat šablony vytištěné na 3D tiskárně.

Vyzkoušejte si i vy na palubě EDUbusu, jaký je zážitek, pokud vám pod vlastníma rukama vzniká nový výrobek. Více informací naleznete také na projektovém webu www.edudilny.cz.


odkaz na video více info
Zelené plátno – green screen

Zelené plátno – green screen

Pokud chcete osvěžit svou výuku, tak doporučujeme zařadit do výuky i hrátky se zeleným plátnem. V EDUbuse jsme pro učitele připravili krátký program, v němž tuto techniku představujeme. Pro realizaci budete potřebovat zelené plátno, software a tablet nebo smartphone. Dále pak nápady, co smysluplného natáčet, představu o výsledku, ideálně i připravený scénář. Lze vytvářet fotokoláže a videokoláže na principu „klíčování“ pozadí. Vypadá to komplikovaně, ale většina softwarů je připravena pro jednoduchou aplikaci. Ve své podstatě jde o techniku skládání dvou vrstev do výsledného obrazu.

V jakých aplikací lze klíčovat? Vyzkoušel jsme Green Screen by do Ink, Kinemaster, Canva a třeba i Microsoft Clipchamp. 


odkaz na video
Ruční skenovací pera pro skenování a překlad textu

Ruční skenovací pera pro skenování a překlad textu

Ruční skener ScanMarker Air lze připojit k mobilním telefonům, tabletům a k zařízením s OS Android, iOS a Windows OS. Libovolný text tak naskenujete do mobilního telefonu, tabletu nebo na PC a uložíte. Výhodou je to, že skenovaný text je rovnou přenášen jako textový soubor. Díky tomu jej tak snadno můžete ukládat přímo v souborech kancelářských aplikací jak desktopových, tak i cloudových.

Pero je využitelné pro žáky se speciálními potřebami nebo pro výuku jazyků, neboť text je možné rovnou překládat do řady světových jazyků. Kromě přepisu vlastního textu software lepších skenerů umí text ve vybraném jazyce i přečíst. A pokud si rádi zaznamenáváte rychlé poznámky z právě čteného textu, tak je tento nástroj vhodný i pro vás.


odkaz na video
Animace ve výuce

Animace ve výuce

Animovaný film může vytvořit každý. Pomůcky najdeme všude kolem sebe – přírodniny, písek, vata, barevné papíry, modelína. A pak ještě potřebujeme foftware a zařízení které budeme používat – tablet nebo smatphone. V programu pro učitele v EDUbusu jsme připravili krátkou ukázku jak lze vše zrealizovat. Můžete se i podívat na první pokuśy kolegů z letní školy, které příkládáme do videa pod článkem.

Pro realizaci animace ve výuce můžete využívat software Stop Motion Studio – jednoduchá aplikace pro tvorbu animace. My v EDUbusu máme ukázku celého animačního studia – Piximakey.

A ještě vám nabízíme přehled k procesu animace s využitím uvedených nástrojů přímo ve škole.


odkaz na video více info
Mole 3D Scanner

Mole 3D Scanner

Jde o 3D skener, který nabízí vysoce přesné 3D skenování objektů s přesností až 0,05 mm pro zachycení jemných detailů. Díky jedinému rozsahu snímání 200*100 mm a rychlosti skenování až 10 FPS ( snímková frekvence ve videu se udává v jednotkách fps – frames per second), dokáže rychle naskenovat středně velký objekt. To vše lze vytisknout v nejpoužívanějších 3D souborových formátech OBJ/STL/PLY, což podporuje okamžitou aplikaci nebo další kreativitu. Výhodou je i možnost využít aplikaci pro mobilní skenování.


odkaz na video více info
Tale-Bot

Tale-Bot

…aneb „vyprávěj příběh“. Tale-Bot je malý, multifunkční, krokový robot se schopností zaznamenat až 256 zvukových záznamů délky 30 s. Svou schopnost hovořit využívá při práci s podložkami z Activity boxu. Díky vašim vlastním aktivitám pak můžete rozhovořit Tale-Bota hlasy vašich žáků. Robota i Activity Box můžete zakoupit jako sadu a tak získáte průvodce pro snadné zavedení do výuky.

Tale-Bot vypráví v několika jazycích, a především umí i česky. Připravené mapy z Activity boxu určitě využijete v rámci prvostupňových témat, prázdné podložky vám umožní začlenění témat vlastních i následnou tvorbu podložek pro děti nebo s dětmi. Programování robota je možné pomocí tlačítek na těle a též aplikací Matatacode (v anglickém jazyce), v níž si děti osvojí základy blokového programování. Délku kroku je možné navolit na 10 nebo 15 cm.


odkaz na video více info
LEGO®BricQ Motion Essential set a LEGO®BricQ Motion Prime set

LEGO®BricQ Motion Essential set a LEGO®BricQ Motion Prime set

LEGO®BricQ Motion Essential – tato stavebnice je určena pro žáky prvního stupně a pomáhá podporovat porozumění silám, pohybu a interakcím tím, že poskytuje snadné praktické zkušenosti bez potřeby technologie.

LEGO® BricQ Motion Prime set  – stavebnice pro žáky druhého stupně. Stavebnice zapojuje studenty  6. – 9. ročníku do zkoumání fyzikálních věd ve sportovním kontextu.

ODKAZ na video ze semináře Katedry didaktiky matematiky, fyziky a informatiky v Bratislavě.


odkaz na video
Intelino® Smart Train – chytrý elektrický vláček s dráhou

Intelino® Smart Train – chytrý elektrický vláček s dráhou

Pro výuku robotiky a programování lze využít mnoho pomůcek. Pokud však vzpomínáte na své dětství, kdy jste si rádi hráli s vláčky, tak určitě rádi využijete pro výuku Intelino – chytrý elektrický vláček s dráhou. Vláček Intelino má integrované senzory sloužící k ovládání soupravy. K ovládání můžete použít přímo trať nebo aplikaci v telefonu nebo tabletu. Pro výuku programování lze využít prostředí Scratch, které je rozšířeno o volně přístupné rozšíření Scratch pro Intelino.


odkaz na video více info více info
Micro:bit Kits – rozšíření desky Micro:bit

Micro:bit Kits – rozšíření desky Micro:bit

K mikropočítači micro:bit jsou na trhu v nabídce mnohá rozšíření, která vám umožní simulaci reálných technologických procesů v praxi již využívaných. Propojte informatiku s dalšími školními předměty, přibližte teoretickou výuku praxi. Motivujte své žáky a vytvořte jim širší informační základnu pro rozhodování „co dál po základní škole“. Tato rozšíření jsou skvělým základem pro reálnou praxi! Propojte blokové programování a projekty – ekologie, fyzika, pracovní činnosti, anebo – elektrotechnika, logistické a zabezpečovací systémy, ……

V EDUbusu vám kromě programu pro žáky – základní seznámení nabízíme ukázku několika sad v programu pro učitele.
Máte již micro:bit ve škole a chcete motivovat pedagogický sbor? Využijte náš akreditovaný seminář.

Příklady rozšíření: Smart Home Kit, Cytron EDU:bit, Smart City Kit, Smart Agriculture Kit, Maqueen pro BBC micro: bit, Snap:bit = propojení micro:bit a Boffin, …


odkaz na video
Microsoft Surface

Microsoft Surface

Tablet nebo notebook? Odpovědí je kombinace obojího. Microsoft SURFACE nyní můžete vyzkoušet jak v programu pro učitele, tak v žákovských programech 3D tisk a Micro:bit v EDUbusu, na vaše přání jej v EDUbusu můžeme zapojit i do programů s dalšími robotickými pomůckami jako Lego, VEX, …..
V programech využíváme bezdrátový přenos obrazu a zvuku, máme vyzkoušenou hromadnou instalaci aplikací. V EDUbusu tak můžete porovnat možnosti využití různých operačních systémů ve výuce. Více informací k hardwaru naleznete na webu Microsoft.

 


odkaz na video
Codey Rocky

Codey Rocky

Multifunkční robot s oddělitelným displejem, množstvím čidel a možností propojení s rozšiřující sadou. Programovací prostředí vychází z prostředí Scratch a pro pokročilé malé programátory nabízí kromě bloků i Python. S Codey Rocky můžete vyučovat AI a s rozšířující sadou též IoT. Pro české školy je vhodný k využití od 4. třídy až po devátou. Jako pokračování pro druhý stupeň výrobce Makeblock nabízí mBot2 a HaloCode (obdoba Microbit), pro pokročilce pak Makeblock Ultimate (9.třída a SŠ). S Codey Rocky se nikdo nudit nebude.


odkaz na video více info více info
Robo Wunderkind

Robo Wunderkind

Robot se širokým využitím od mateřské školy po školu základní. Jednoduché konstrukce zvládnou děti snadno sestrojit, 3 programovací prostředí pak nabízejí škálu od jednoduchého ovládání po blokové programování. Prostředí jsou v anglickém jazyce, což v Robo Live a Robo Code, kde dominují obrázky, není na překážku. V prostředí Blockly pak děti se základní slovní zásobou bohatě vystačí. Robo je trochu jiná stavebnice, která rozvíjí kreativitu a nové přístupy.


odkaz na video více info více info
Robot Photon

Robot Photon

Další robotickou pomůcku, kterou si mohou učitelé v EDUbusu prohlédnou, je robot Photon.  Můžete jej využívat na prvním i druhém stupni základní školy. Pro práci s ním a pro postupný rozvoj dovedností vašich žáků je připravena široká škála programovacích prostředí, která jsou přizpůsobena jednotlivým věkovým skupinám a dovednostem dětí. K dispozici je možnost  programování od jednoduchého kreslení cesty na obrazovce, přes programování s využitím symbolů, až po blokové programování. Robot je vybaven mnoha senzory – světelným, dotykovým, zvukovým snímačem, senzorem vzdálenosti, funkcionalitou změny barvy očí a uší robota a mnoha dalšími. Pokud Vás robot zaujal, přijďte si ho vyzkoušet!


odkaz na video více info více info
OrgPad

OrgPad

Česká webová aplikace na tvorbu interaktivních digitálních nástěnek. Jde o univerzální digitální tabuli s principy tvorby myšlenkových map, s jednoduchým ovládáním a přitom umožňující přehlednou organizaci i složitých nápadů, myšlenek a představ.

Pro tvorbu jsou připraveny OrgPadí návody. Mrkněte na naši inspiraci Aplikace ve výuce zppracované v OrgPadu.


odkaz na video více info
Deskové hry

Deskové hry

Deskové hry nevnímáme jako formu technologie. Do nabídky EDUbusu jsme je však zařadili, neboť dle našich zkušeností právě moderní technologie vhodně doplňují a rozšiřují. V našich programech seznamujeme pedagogy s moderními deskovými hrami a využitím jejich edukativního potenciálu nejen v hodinách informatiky, matematiky. Deskové hry mohou v některých oblastech nahradit i klasickou formu výuky a vedou žáky k lepšímu pochopení učiva. Učitelům mohou sloužit jako nástroj pro motivaci žáků a zároveň k rozvoji dalších klíčových kompetencí. Seznam her, které máme vyzkoušené, nebo které nám posílají kolegové a mají také vyzkoušeno, naleznete na našem webu inspirace ve výuce. Výběrem možnosti deskové hry si můžete zobrazit, jaké doporučujeme a přečíst si k nim stručný popis.


VEX® GO

VEX® GO

Pro učitele jsme v EDUbusu připravili ukázku robotické stavebnice, kterou lze využít na druhém stupni základních škol – stavebnici VEX® GO. Je vyrobena z měkčích plastových dílů pro snadné sestavení robotů. Stavebnice je ve dvou plastových kufřících, které obsahují konstrukční dílky, řídící jednotku, baterii, 3 motory, 2 senzory, elektromagnet. Kromě programování s využitím aplikace VEXcode GO lze využít stavebnici i pro čistě mechanické konstrukce poháněné pohybem ruky.

Videotutoriály VEX GO


odkaz na video více info
VEX 123

VEX 123

Pro žáky prvního stupně a jejich vyučující jsme si připravili ukázku robota z rodiny VEX. Jde o robota pro nejmenší nabízející různé úrovně ovládání. Nejmladší děti využijí nejjednoduššího ovládání tlačítky přímo na těle robota. Starší žáci mohou programovat pomocí tzv. kodéru, což je programovací tabulka, do níž se zasouvají příslušné příkazy pro robota. Pro starší žáky prvního stupně je pak připravena aplikace pro tablet nebo počítač VEXCode, která je založena na Scratchi a využívá blokové programování.
Touto stavebnicí jsme doplnili naše portfólio o pomůcku, která může nahradit aktuálně nedostupné ozoboty. Máme připraven program jak pro žáky, tak i pro pedagogy, jimž nabízíme seznámení se školní sadou.

 

Videotutoriály VEX 123


odkaz na video více info více info
Robomaster S1

Robomaster S1

Robomaster je vzdělávací herní robot. Obsahuje nejmodernější technologie, rozličné senzory a umožňuje programování prostřednictvím různých režimů a umělé inteligence. Do programu lze začlenit inteligentní funkce, jako rozpoznání čáry, značek, lidí, tlesknutí, gest a rozpoznání druhého robota. Je tedy možné rozpracovat myšlenky autonomního řízení, nebo přidružené RoboAcademy s videokurzy. Velkým přínosem a potenciálem je kamera, která umožňuje řadu aktivit spojených s využitím a zpracováním videa. Asi největším hendikepem je militantní část robota, která nemusí každému vyhovovat. Tento hendikep je však vyvážen řadou technických vychytávek, které robot nabízí.


odkaz na video více info více info
LEGO® Education SPIKE™ Essential Set

LEGO® Education SPIKE™ Essential Set

Tato robotická stavebnice je novinkou roku 2021. Nahrazuje oblíbenou stavebnici LEGO® Education WeDo 2.0, jejíž výroba byla bohužel ukončena. V rámci využití na základní škole doporučujeme zapojení na první stupni základních škol, případně v šesté třídě stupně druhého. Protože jde o sadu z programu LegoEDU, tak je doplněna metodikami v anglickém jazyce, které jsou vizuálně i metodicky velmi povedené. Stavebnici využíváme v programu pro žáky – „Roboti z EDUbusu“.  V rámci tohoto programu si žáci vyzkouší manuální činnost, kdy z kostiček lega postaví konkrétního „robota“. Následně se naučí s využitím tabletu tohoto robota naprogramovat tak, aby plnil zadané úkoly. Jde o komplexní činnost žáka, která kombinuje řadu činností a dovedností – spojení bezdrátovým připojením, práci s tabletem. Často využíváme skupinovou práci a tím přichází na řadu i mnoho sociálních dovedností – komunikace, kooperace, umění kompromisu a další. Učitel pak má možnost sledovat své žáky při práci, vidět jejich reakce na zadané úkoly, pozorovat je v sociální interakci, komunikaci. Pro učitele máme také připravené stavebnice a každý vyučující si může vyzkoušet postavit svého robota. Rádi Vám pomůžeme a přidáme i několik metodických nápadů. Využitím stavebnice rozvíjíte technickou gramotnost a současně si děti samy vyzkouší programování. Přijďte si vše do naší polytechnické laboratoře vyzkoušet.


odkaz na video více info více info
CHROMEBOOK

CHROMEBOOK

Hodně se o nich mluví, ale málokdo je viděl „naživo“. Proto jsme si pro vás připravili ukázku chromebooků, které lze využít nejen ve výuce. A co to vlastně chromebook je? Jde vlastně o notebook s operačním systémem ChromeOS od společnosti Google. A pokud pracujete v cloudu, tak využijete potencál tohoto zařízení na 100%. Většina práce totiž probíhá v cloudu tzn. přes internet a v aplikacích využívajících ekosystém Google. Pokud preferujete aplikace do společnosti Microsoft, tak i pro vás je možné řešení.
V EDUbuse si vyzkoušíte rychlost tohoto zařízení, která je obdivuhodná. Seznámíme vás s možnostmi chromebooků a na vás bude udělat si závěr, jestli vám a vaší škole bude zapojení těchto zařízená vyhovovat.


odkaz na video
SPHERO

SPHERO

V EDUbuse si můžete vyzkoušet i robotické koule Sphero Bolt a Sphero Mini společně s robotickým roverem Sphero RVR. Všichni z uvedených robotů se ovládají a programují pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Výbava všech typů se liší zejména vzhledem a množstvím senzorů. Základem všech jsou LED diody, výkonný gyroskop a akcelerometr. Všechny typy Spher je možné programovat. K programování je k dispozici bezplatná aplikace Sphero Edu pro operační systémy iOS, Android, MAC OS X a Chrome OS. Aplikace nabízí klasické blokové programování. Na webu výrobce je speciální sekce věnovaná vzdělávání, kde jsou k dispozici volně stažitelné pracovní listy a také projekty členů komunity Sphero. Pro RVR výrobce obohatil programovací prostředí o SDK pro Arduino, Micro:bit pro programování v Microsoft Make Code a Raspberry Pi. Všechny informace najdete v RVR_Příručce pro pedagogy.


odkaz na video více info více info
//CODE.NODE

//CODE.NODE

Krabička z dílny PASCO, která umožňuje naučit žáky standardy kódování, a to bez nutnosti jakékoli předchozí zkušenosti s programováním. //code.Node přináší nový rozměr softwaru SPARKvue, který nyní nabízí i prostředí pro programování – integroval vizuální programovací jazyk Blockly. Jazyk Blockly poskytuje studentům vizuální kódovací prostředí, ve kterém mohou rozvíjet své dovednosti bez znalosti syntaxe programovacího kódu. Žáci tak mohou „programovat“ a vytvářet vlastní datové smyčky, zpětné vazby, podmínky atd. Zařízení má pět senzorů (magnetické pole, akcelerometr, světlo, teplota, zvuk a dva spínače) a tři výstupy (RGB LED, zvuk, 5×5 LED pole) umožňující studentům programovat a v reálném čase sledovat, jak zařízení sbírá a reaguje na vstupní data. Výhodou je i možnost integrovat další bezdrátové měřící systémy PASCO a tím rozšířit funkcionalitu tohoto zařízení.


odkaz na video více info více info
MICRO:BIT

MICRO:BIT

BBC Micro:bit je již kultovní programovatelný mikropočítač, který využijete jak při výuce na základní, tak i střední škole.  V rámci poměru cena/výkon ho řadíme k nejlepším pomůckám vhodným pro výuku programování v různém věku i s různou úrovní vstupních znalostí a dovedností. Univerzální je i možnost vlastní práce s mikropočítačem, neboť ho lze propojit přes kabel s počítačem, nebo přes Bluetooth s vaším zařízením jako je chytrý telefon nebo tablet. Micro:bit má nízkou spotřebu a vejde se i do každé kapsy. Kromě toho se s Micro:bitem dají propojovat a programovat další periferie. Tak lze levně a jednoduše stále rozšiřovat možnosti této pomůcky.  Micro:bit má přímo vestavěno několik chytrých čidel. Kromě zmiňovaného Bluetooth má ještě programovatelná tlačítka, displej (5×5 bodů), vstupně-výstupní porty, akcelerometr, čidlo náklonu, magnetometr – orientace vůči magnetickému poli Země, senzor teploty (jádra procesoru), měřič intenzity světla. Nová verze Micro:bit V2 má navíc zabudovaný reproduktor, mikrofon, silnější procesor, více paměti a další různá vylepšení.
BBC Micro:bit  umožňuje učit základy programování v různých jazycích: blokové programování (MakeCode), Javascript , Python, případně i C a C++.


odkaz na video více info více info
iROBOT® ROOT®

iROBOT® ROOT®

Edukativní robot od výrobce chytrých vysavačů. Díky různým formám programování lze využívat pro nejmenší začátečníky i zkušené programátory. Nativní aplikace RootTM Coding obsahuje i simulátor – virtuálního robota. Programovat tak můžete i bez vlastní jednotky. K dispozici jsou i připravené materiály na webu i ve vlastní aplikaci (vše prozatím v AJ). Kromě programování pohybu můžete navíc pracovat se zvuky, barvami, umí šplhat magnetické tabuli – kreslit na whiteboard i jej mazat.  Robota lze programovat v prostředí Blockly a to ve dvou úrovních (od 4 a 8 let), dále lze programovat v jazyce Python a připravuje se možnost programování v JavaScriptu.


odkaz na video více info více info
EDISON

EDISON

Malý robot s čidly, diodami a zvukovým výstupem, který provede žáky i studenty světem programování od obrázkových bloků, přes textové bloky po programování v jazyce Python. Všechny aplikace jsou dostupné on-line v anglickém jazyce, což však není na překážku. Program se do robota nahrává kabelem přes zvukový port. Pro využití robota najdete širokou podporu v podobě návodů, metodických listů a příkladů aktivit. Roboty lze zakoupit v edukativních sadách i jednotlivě a dokoupit různé doplňky v podobě map, stavebnic… Je kompatibilní se stavebnicí Lego.


odkaz na video více info
DRONY

DRONY

V návaznosti na poptávku technologií středních odborných škol jsme rozšířili ukázku technologií o drony. Jde o zařízení, které má široké využití a lze ho velice smysluplně využívat i v oblasti vzdělávání, např. v oblastech lesnictví, energetika, záchranné a silové složky aj. Školy využijí především výkonnou kameru, kterou lze doplnit, nebo rozšířit o termokameru a také pro pořizování leteckých snímků. V návaznosti na ovládání vlastního dronu nastupují další kompetence – zpracování a úprava získaných dat. V EDUbuse máme pro ukázku k dispozici zařízení DJI MINI 2, který Vám můžeme předvést a též vás informovat o základních pravidlech spojených s provozováním dronu.


odkaz na video více info více info
LASEROVÉ GRAVÍROVÁNÍ

LASEROVÉ GRAVÍROVÁNÍ

Jako ukázku laserového gravírování máme v EDUbusu malé gravírovací zařízení o výkonu 1500mW. Tuto ukázku vnímáme jako  možnost prezentace CNC stoje s praktickým potenciálem. Jde o proces, který je čistý, nevznikají žádné piliny ani jiný odpad. Práce s tímto zařízením tak neobnáší složitý proces čištění. Zařízení nám umožňuje ukázat možnost získání kompetencí, které jsou následně uplatnitelné v daleko složitějších procesech i na daleko dražších zařízeních.
Využití tohoto zařízení spatřujeme nejen v pracovních činnostech, ale i dalších předmětech. Lze s nimi například vyrábět  pomůcky do jiných předmětů – matematiky, biologie, fyziky aj.


odkaz na video více info
RICOH THETA V – fotoaparát 360°

RICOH THETA V – fotoaparát 360°

Pro potřeby vizualizace v rámci AR/VR jsme hledali nejlepší postup, jak získat videa a fotografie ve formátu 360°. Jako nejjednoduší a nejrychlejší cestu, jak tato média získat jsme vyhodnotili využití speciálního 360° fotoaparátu. V poměru cena/výkon jsme zvolili typ RICOH THETA V.

Technické parametry – fotoaparát disponuje dvěma objektivy o světelnosti f/2.0, jehož konstrukce umožňuje záznam dvou polokoulí, které nakonec vytvoří sférický snímek. Video se natáčí v rozlišení 3840 x 1920, tedy 4K. Kromě toho fotoaparát disponuje také 4-kanálovým 360° mikrofonem, který věrně zachycuje zvuky místa a video je tak komplexním zachycením reality a dokonalou vzpomínkou. Videa i fotografie se ukládají do 19GB zabudované paměti.


odkaz na video více info
DIGITÁLNÍ MIKROSKOPIE

DIGITÁLNÍ MIKROSKOPIE

Nejen  pro učitele přírodních věd, ale i pro učitele technických oborů, zdravotnických oborů a dalších jsme v EDUbusu připravili ukázky využití digitálních mikroskopů. Studenti, žáci i učitelé si mohou vyzkoušet digitální mikroskop Q-scope se zvětšením 200x a 500x. K dispozici je jak technologie bezdrátového přenosu, tak i přenos s využitím USB kabelu nejen do PC, ale také do chytrých telefonů a tabletů. Dále je možné ověřit v praxi Mikroskopkameru DIGIMICRO MOBILE s integrovaným displejem a v programu pro nejmladší žáky základní školy Easi-scope TTS (varianta Rainbow Microscopes).


odkaz na video více info
LEGO® EDUCATION SPIKE™ PRIME

LEGO® EDUCATION SPIKE™ PRIME

Sada LEGO® Education SPIKE ™ Prime je určena pro žáky 7. až 9. ročníku a navazuje tak na stavebnici LEGO® WeDo 2.0. pro mladší školní věk. Stavebnicové kostky lega jsou doplněny programovatelným hubem, který je vybaven 5×5 světelnou maticí, 6 vstupními / výstupními porty, integrovaným 6-osým gyroskopem, reproduktorem, připojením bluetooth a dobíjecí baterií. Kromě této základní jednotky jsou v základní sadě i tři senzory (vzdálenosti, síly, barvy) a velký motor a dva střední motory.

K programování se využívá intuitivního kódovacího jazyka drag-and-drop, který vychází ze Scratch. K dispozici máme stavebnice pro ukázku pedagogům a připravujeme blok pro žáky.


odkaz na video více info více info
3D TISKÁRNA

3D TISKÁRNA

3D tiskárna je vnímána jako moderní pomůcka pro výuku na základní i střední škole. V EDUbuse  naleznete ukázku 3D tiskárny. S ohledem na časovou náročnost 3D tisku jsme si připravili pro učitele krátké seznámení nejen s tiskem, ale s celým procesem přípravy i realizace tisku 3D objektů. Cílem je ukázat možnosti, ale i úskalí, aby očekávání s využitím 3D tisku ve školním prostředí byla naplněna.
Pokud se chcete inspirovat zajímavými objekty, tak doporučujeme navštívit náš web – https://www.eduteam.cz/inspirace-kreativity/, kde jsme pro vás připravili několik zajímavých odkazů do výuky.


odkaz na video více info
ACTIVPANEL

ACTIVPANEL

Pro potřeby vizualizace jsme v našem EDUbusu zvolili ACTIVPANEL – jde o novou generaci dotykové obrazovky. Pracujeme s integrovaným počítačem s operačním systémem Android. Je také možné využít počítač s operačním systémem Windows. Plocha activpanelu je plně dotyková. Protože využíváme k naší práci hodně tablety, tak právě možnost využití operačního systému Android je výhodná, neboť máme k dispozici velký „tablet“ a můžeme tak vizualizovat stejné prostředí, které mají žáci i pedagogové k dispozici. Z prostorových důvodů jsme zvolili nejmenší model s úhlopříčkou 162 cm. Z

Z metodického hlediska velice oceňujeme možnost rychlého bezdrátového zrcadlení obrazovek z libovolného zařízení v učebně. Protože jsme pojízdná laboratoř, velmi nám pomáhá i výborně čitelný obraz v případě slunečných dnů. Více informací naleznete na webu aktivnitrida.cz.


odkaz na video
GOOGLE CHROMECAST

GOOGLE CHROMECAST

Chromecast je produktová řada zařízení od společnosti Google pro streamování digitálního obsahu. Po připojení chromecastu k zobrazovacímu zařízení (jako jsou televize, dataprojektor aj.) umožňuje přenosem přes Wifi přehrávat na zobrazovacím zařízení obsah z jiných lokálních zařízení – mobil, tablet. Pokud chcete během výuky ukázat či přehrát žákům/studentům obsah vašeho tabletu nebo chytrého telefonu na zobrazovacím zařízení, je právě volba chromecastu výborné řešení. My jej využíváme pro vizualizaci obrazu na dotykovém panelu a studenti i učitelé tak mohou jednoduše prezentovat svůj obsah. Velkou výhodou je možnost  přehrávat obsah z  OS Android, iOS, MAC, či PC . Po stránce hardwarového požadavku je potřeba HDMI rozhraní, které následně za pomoci Plug and Play snadno připojíte.


odkaz na video
TABLETY

TABLETY

Pro naši práci jak se žáky, tak s učiteli je klíčové využití tabletů, jako základního elektronického komunikačního a pracovního nástroje. Na seminářích ukazujeme různou formu zapojení tabletů – od skupinové práce, přes mobilní učebnu až po model BYOD (zkratka anglického Bring Your Own Device ) – znamená, že si studenti nosí svá vlastní „chytrá“ zařízení do školy, kde je využívají.

Pro všechny tyto modely zapojení máme připravené ukázky využití. Prezentujeme a v ukázkových hodinách využíváme funkční propojení uvedeného vybavení tak, aby technika sloužila v procesu výuky jako pomocník. Propojujeme nejen hardwarově – propojení tabletů s nástroji pro vizualizaci, ale i s dalšími periferiemi (bezdrátové měřící zařízení, robotické stavebnice aj.) Kromě hardwaru se snažíme ukazovat i funkční cloudové řešení (Google Suite).


CLOUD

CLOUD

Cloudové prostředí by mělo být základem každé moderní školy. V našich programech i seminářích pracujeme v cloudovém prostředí Google SUITE. Ukazujeme, jak díky cloudu můžeme okamžitě přenášet a sdílet naměřená data, která učitel následně jednoduše vyhodnotí a dá žákovi/studentovi zpětnou vazbu. Cloud přináší škole řadu výhod – kromě sdíleného prostředí i sadu kancelářských programů (dokumenty, tabulky, prezentace). Pro školy byla vytvořena speciální webová služba Google Classroom. Pokud uvažujete o využití tabletů ve vaší škole, tak prvním krokem je právě zavedení cloudu, neboť bez cloudu není ve škole možné efektivně s tablety pracovat.
Pro školu toto řešení přináší i finanční výhody. Dvě největší a nejpropracovanější cloudová řešení jsou pro školy ZDARMA. Jediné výdaje spojené se zavedením cloudu je úvodní nastavení a následné, optimálně dlouhodobé, školení pedagogického sboru. Kromě prostředí od Googlu může škola využívat i druhé řešení a to od společnosti Microsoft – Office 365. Pokud máte zájem o zavedení a proškolení pedagogického sboru, tak více informací naleznete na stránkách eduteam.cz.


odkaz na video více info
APLIKACE

APLIKACE

Již několik let vytváříme databázi aplikací, které můžete využívat pro výuku. Snažíme se vybírat aplikace vhodné pro školní využití. Pro rychlejší orientaci jsme v rámci databáze vytvořili filtr, v němž si každý nalezne aplikaci podle využití ve vyučovacím předmětu a současně dle preferovaného operačního systému. Naši databázi průběžně doplňujeme o další zdroje – on-line aplikace, volně dostupné výukové zdroje a další. S řadou těchto aplikací pracujeme v našich programech pro žáky a seminářích pro učitele. Databázi naleznete na stránkách EDUTEAM.CZ – inspirace pro výuku.


FISCHERTECHNIK

FISCHERTECHNIK

Edukativní stavebnice pro žáky základních i studenty středních škol. Stavebnice dovážená z Německa vyniká svým propracováním a možností kombinovat jednotlivé sety. Základní stavební dílky jsou doplněny různými elektronickými součástkami jako jsou různé druhy senzorů, motorů, čidel aj. Své využití má i mimo školství, kde se využívá k simulaci různých výrobních procesů. V EDUbuse  jsme si pro vás připravili ukázku stavebnic „Optika a světlo“, „Mechanika“ a „Elektronika“. Další druhy stavebnic naleznete ZDE.


odkaz na video více info více info
PASCO

PASCO

Pro potřeby výuky přírodních věd využíváme čidla a senzory se softwarem PASCO. Hlavně nová generace bezdrátových čidel je pro použití ve výuce velice jednoduchá a efektivní. V programech pro žáky využíváme čidla pro předměty fyzika, chemie, připravujeme seminář pro biologii a zeměpis. Bezdrátová technologie nám umožňuje propojení s tablety, díky čemuž můžeme velice jednoduše realizovat badatelskou výuku ve skupinách, případně i jako individuální práci žáků. Velice intuitivní je česky lokalizovaný software – SPARKvue. Více informací naleznete na pasco.cz

Při návštěvě programů pro žáky můžete vidět využití základní sady. Pro pedagogy máme k dispozici i další čidla. Můžete si prohlédnout a vyzkoušet:
– bezdrátový senzor teploty
– bezdrátový senzor síly a zrychlení
– bezdrátový senzor tlaku
– bezdrátový senzor počasí a anemometrem a GPS
– bezdrátový senzor napětí
– bezdrátový senzor proudu
– bezdrátový světelný senzor
– bezdrátový senzor CO2
a další….


odkaz na video více info
HORIZON ENERGY BOX

HORIZON ENERGY BOX

V současnosti se hodně mluví o ekologické udržitelnosti našeho životního stylu a tedy také o  alternativních zdrojích energie. Souprava Horizon Energy Box nabízí celou paletu modelů těchto zdrojů. Plný výčet naleznete na konci článku. Tyto zdroje jsou doplněny ručním generátorem (dynamem), na kterém jde kromě přeměny kinetické energie na elektrickou ukázat také „ukládání“ elektrické energie do kondenzátoru. Všechny články jsou schopné pro demonstraci rozsvítit diody či roztočit malé elektromotorky s vrtulkou. Soupravu jde ve výuce využít jak pro demonstraci jevů, tak pro samostatné žákovské aktivity.
Souprava obsahuje tyto zdroje:
Etanolový palivový článek
Vodíkové palivové články
Solný článek
Solární panel
Termoelektrický článek
Větrná turbína

odkaz na video více info více info
TERMOKAMERY

TERMOKAMERY

V naší laboratoři si můžete vyzkoušet termokamery, které pracují na principu bezdotykového měření teploty. Termokamery lze využít pro práci jak na základní, tak i na střední škole. K dispozici máme termokameru od firmy Fluke, ale je možné využívat i jiné značky – například FLIR, InfraTec. Pomocí termokamery můžete sledovat okamžité tepelné změny. Sice nenaměříte absolutně přesné hodnoty, ale pro potřeby výuky je plně dostačující. Na praktických ukázkách můžete probrat termíny – emisivita, zdánlivá odražená teplota aj. Kromě uvedené kamery máme k dispozici i další typy, které lze využít ve výuce.

Termokameru využijete pro skupinovou práci jak ve třídě, tak i jako pomůcku pro získávání dat z terénního měření.


odkaz na video více info více info
VEX® IQ

VEX® IQ

K vyzkoušení jsme pro vás připravili robotickou stavebnici VEX® IQ. Je tvořena plastovými díly a dává širokou možnost variability sestaveného robota. Variabilita je umocněna i možností doplnit o díly vytisknuté na 3D tiskárně. Výrobce uvolnil formáty právě pro 3D tisk. Robota je možno ovládat ručním ovladačem (s předem naprogramovaným kódem, např. pro ověření mechanických vlastností robota) nebo robotovi později naprogramovat autonomní chování pomocí inteligentních senzorů. Věkově odpovídá zapojení do výuky druhého stupně a hlavně střední školy.


odkaz na video více info
OZOBOT

OZOBOT

Pro nejmenší žáčky (a nejen pro ně) jsme si připravili ukázku práce s ozoboty. V EDUbusu máme k dispozici obě varianty – OZOBOT BIT – jde o verzi, kterou využíváme v našem programu Haló, tady Ozobot! Tohoto ozobota není možné propojit s tabletem ani telefonem přes bluethoot, má méně senzorů, ale dá se s ním dělat mnoho zajímavých aktivit.
Pro učitele máme k vyzkoušení i dražší variantu OZOBOT EVO. Jde o programovatelného robota, kterého můžete ovládat několika způsoby. Lze ho ovládat pomocí kresby na papír s využitím barevných kódů. Kromě pokynů z papíru ho lze programovat pomocí technologie Blockly od Googlu – ozoblockly.com. Největší výhodou tohoto programovacího prostředí je možnost přizpůsobit jazyk dle úrovně žáků – od začátečníků až po pokročilé.
OZOBOTA EVO lze  pomocí technologie bluetooth propojit s aplikací dostupnou v operačních systémech iOS a Android.


odkaz na video více info více info
BLUE-BOT

BLUE-BOT

Jako ukázku robotů pro nejmenší jsme si pro učitele připravili Blue-Bota. Programování je nejen přímo na těle robotické hračky, Blue-bot má k dispozici i aplikaci pro tablet. Programování spočívá v algoritmizaci pohybů robota – děti konstruují sekvenci pohybů, které robot musí udělat, aby se dostal na určené místo. Programovat lze i blokově v aplikaci Blue’s Blocs určené pro mobilní zařízení s OS Android a iOS.


odkaz na video více info
SAM LABS

SAM LABS

Tato pomůcka  kombinuje stavebnici, elektroniku a programování. Své využití nalezne ve třídách prvního i druhého stupně základních škol. Velkou výhodou je kompatibilita s iOS, Android i Windows. Zajímavě kombinuje fyzické a virtuální bloky doplněné o vizuálně a názorně vytvořenou aplikaci. Fyzické bezdrátové moduly se připojují přes bluetooth s počítačem nebo tabletem a vzniká tak velice kreativní prostředí, které rozvíjí logické myšlení žáků. Pro začínající „programátory“ je připraveno i několik metodicky zpracovaných aktivit, které pomohou každému učiteli rychle tuto pomůcku zapojit do výuky.

Pro práci je připraveno několik programovacích prostředí. SAM Space – intuitivní aplikace založená na „flow-based“ programování. Jednotlivé programovací celky existují v podobě uzlů, které si programátor poskládá za sebe.Tyto uzly se poskládají do funkčního celku a o samotný kód se stará systém. Druhou možností je využít prostředí Blockly – blokové programování. Tuto formu programování využívá většina edukativních prostředí určených pro výuku programování či robotiky.


odkaz na video více info více info
Mozaik education

Mozaik education

Komplexní, pro vzdělávání připravená databáze objektů a 3D objektů, animací a 3D animací a krátkých videí vytvořených pro podporu pochopení jevů, souvislostí a fungování technických vynálezů. Verze education zahrnuje připravenou interaktivní učebnici, pracovní listy i prostředí po zadávání domácích úkolů. Objekty a další připravené materiály je možné využívat na běžných počítačích, tabletech, ale i mobilních telefonech s brýlemi pro virtuální realitu.


odkaz na video více info
Corinth

Corinth

3D modely a animace funkční on-line na všech operačních systémech. Využitelné na běžných počítačích, ale i s virtuálními brýlemi. My pro zobrazení objektů ve virtuální realitě využíváme OCULUS. Detailní informace k produktu, oblastem využití a též k možnosti bezplatného vyzkoušení najdete na webu: https://www.corinth3d.com/cs. S on-line aplikací a jejím prostředím včetně ukázky využití na různých zařízeních se můžete setkat při našich programech pro žáky i učitele přímo v EDUbusu. Klikněte pro zobrazení videa.


odkaz na video
CLASS VR

CLASS VR

Class VR Box – náhlavní sety určené do školních lavic pro virtuální, mix a augmentovanou realitu. K dispozici je i databáze studijního obsahu – 3D objekty, 360°obrázky a videa. Největší výhodou Class VR je možnost, kdy učitel spravuje, řídí a distribuuje obsah pro žákovské náhlavní VR sety žáků.


odkaz na video
OCULUS QUEST

OCULUS QUEST

Jde o 3D brýle platformy META. V EDUbuse je máme pro ukázku, jak lze využít virtuální realitu a jaké jsou její aktuální možnosti. Tyto brýle již řadíme do oblasti „pokročilých headsetů“. Největší výhodu spatřujeme v tom, že nepotřebují žádný chytrý telefon ani výkonný počítač. Ovládání i nastavení je intuitivní a jediné co je potřeba, je připojení k WiFi.
V rámci programu pro učitele si ukážeme software, který lze využívat pro výuku a představíme si výhody i nevýhody zapojení těchto brýlí do výuky.


odkaz na video
MODEL MOTORU

MODEL MOTORU

Stavebnice čtyřválcového motoru je navržena podle benzínového řadového motoru. Stavebnice obsahuje 357ks součástek a proces skládání se hodně blíží reálnému provozu. Celý motor je vyroben z kovu. Složení motoru trvá cca 2 – 4 hodiny podle zkušeností sestavujících. V EDUbuse jej prezentujeme jako ukázku možnosti jeho využití ve fyzice na základní škole a v technických předmětech na středních školách.
Motor je poháněn elektromotorem. Při plném výkonu funguje přibližně 30 minut. Jde o pomůcku, která je koupená v zahraničí a lze vybírat z velkého množství modelů – https://www.enginediy.com/


odkaz na video
WACOM – GRAFICKÉ TABLETY

WACOM – GRAFICKÉ TABLETY

Jedná se o zařízení, která umožňují ovládání kurzoru na obrazovce přirozenějším úchopem pera pro práci především v grafických editorech. Grafický tablet nedokáže pracovat samostatně, nezávisle na počítači. Výhody grafického tabletu nejvíce oceníte při vizualizaci probíraného učiva s možností uložení a sdílení materiálu z výkladu, či předpřipraveného učebního materiálu. Například matematik vysvětlující úlohu o úhlech jistě ocení možnost doplnit svůj výklad o kresby a náčrty jak je zvyklý. Zařízení lze dle typu jednoduše propojit s vaším počítačem (buď pomocí USB, nebo bezdrátově) a můžete psát rukou, jak jste zvyklí. Oba typy tabletů (s i bez displeje) nacházejí své využití především v grafické tvorbě a jsou tak dnes již součástí práce profesionálních počítačových grafiků. Komfortní práci však nabízejí i pro méně umělecké využití jako jsou náčrty, schémata či zápisky.


odkaz na video více info
BOFFIN

BOFFIN

Elektronickou stavebnici Boffin využíváme k výuce nejen elektrických obvodů. Tématika elektrických obvodů se většinou vyučuje na druhém stupni. Přesto máme zkušenosti, že jednoduchý elektrický obvod rádi sestavují i děti prvního stupně. A nejen sestavují, ale pokud je hodina vedena i správně metodicky, tak jsou schopni si řadu pojmů a informací osvojit.

Stavebnice obsahuje řadu projektů. Konkrétně na palubě EDubusu máme k dispozici stavebnici Boffin 500 – která nabízí cca 500 projektů. Lze ji využít i pro projekty další, případně vytvářet vlastní, které přímo mohou demonstrovat probírané učivo formou vlastních jednoduchých elektrických obvodů. Více informací naleznete na webu boffin.cz .

Aktuálně stavebnici využíváme pro projekty druhého stupně. Na seminářích pro učitele máme k dispozici stavebnice pro skupinovou práci, případně i pro individuální otestování.


odkaz na video více info
3D PERA

3D PERA

V EDUbusu si mohou učitelé vyzkoušet i 3D tisková pera. Zvolili jsme pera 3Dsimo a 3Doodler. Tato pomůcka funguje na stejném principu jako 3D tiskárna, jen s tím rozdílem, že samotné vrstvení nevykonává stroj, ale lidská ruka. Plastová vlákna jsou pomocí pera roztavena a vytlačována ve tvarovatelné podobě ven a lze jimi vytvářet jednoduché i složitější 2D nebo 3D výrobky. K dispozici máme 3DSIMO MultiPro vhodné pro práci starších dětí. Toto pero má více možností využití – jednoduchou výměnou nástavců (4 nástavce) lze pero využívat i jako tavnou drátovou pilu nebo pájku. Další typem 3D pera je 3Doodler ve verzi Start (taví plast za nízkých teplot) a Create pro pokročilejší 3D kreativce s možností nastavení vyšší a nižší teploty tavení a tak využití různých druhů plastových strun.


odkaz na video více info
MERGE CUBE

MERGE CUBE

Tato kostka se speciální povrchovou texturou umožňuje seznámit žáky/studenty i pedagogy s pojmem rozšířená realita (označovaná zkratkou AR – angl. augmented reality). Pro čtení rozšířené reality potřebujete mí buď tablet nebo smartphon. Do těchto zařízení si nainstalujete speciální aplikace, které vám umožní vstoupit do světa AR. Tato pomůcka je spíše zpestřením výuky a motivačním nástrojem. Nejzajímavější aplikace jsme pro vás vybrali na našem webu inspirace pro výuku. Aplikace v seznamu najdete jednoduše – do pole „Název“ zadejte MERGE Cube a vyfiltrují se vám všechny aplikace, které komunikují s touto kostkou.


odkaz na video
Matatalab

Matatalab

Matatabot je malý robot ovládaný pomocí programovací desky. Na ni pokládáte malé plastové bloky/příkazy, které jsou načítány pomocí řídící věže. Ta po spuštění „na dálku“ rozpohybuje malého robota. Děti nepotřebují tablet, mohou programovat díky skládání bloků na destičku. Matatabot se může pohybovat po tématických podložkách. Můžete programovat i krátké zvukové sekvence. K robotovi lze připojit dálkové ovládání, s rozšířením pak lze využít i senzory a zvýšit obtížnost programování. Pro starší programátory je k dispozici i aplikace s bloky pro blokové programování.


odkaz na video více info více info
SADA PRO POKUSY S VAKUEM

SADA PRO POKUSY S VAKUEM

Realizaci základních demonstračních pokusů v prostředí se sníženým tlakem nám v EDUbusu umožňuje kvalitní rotační olejová vývěva. Vývěva je doplněna recipientem a talířem s gumovým těsněním a elektrickými zdířkami. Jako příslušenství máme funkční model kovových Magdeburských polokoulí s držáky. Příklady realizovaných pokusů: var vody při nízkém tlaku či provedení historického pokusu pana  Otto von Gruericke (bez koňských potahů).


Kontakt

EDUbus logo

tel.: 777 002 379
edubus@eduteam.cz
www.eduteam.cz

EDUTEAM

EDUTEAM

Powered by Design Green Cat 2024